073-7599110

מנערים את השטיח לפני החג

עם השנים הפכו השטיחים לאמנות מפוארת שערכה עולה. תמיר כהן, מבעלי רשת "צמר שטיחים יפים" מסביר אודות ההבדלים בין השטיחים האוריינטליים, איזה מהם נארגים על ידי הארוסות לפני החתונה, אלו מתאימים לחדרי שינה, ואלו לחללים גדולים ומרשימים, והכי חשוב.. איך שומרים/מנקים/מתחזקים ובעיקר נהנים מהם!

שטיחי צמר אוריינטליים הנארגים בעבודת יד הם משאת נפשו של כל אוהב שטיחים. אספני שטיחים ומומחים לעניין יוכלו לזהות בקלות את סוג השטיח, מוצאו ואיכותו ולספר בלהט על המאפיינים השונים שלהם, בין שמקורם בסין, אפגניסטן, איראן, תורכיה או אוזבקיסטן.השטיחים נתפשים כיצירות אמנות של ממש, וכמותן גם הם עוברים מיד ליד וערכם הגבוה מאמיר עם השנים.  מחירי השטיחים נעים בין אלפי שקלים בודדים למאות אלפי שקלים, ישנם שטיחים ששוויים מגיע עד מאות אלפי דולרים, המשלבים באריגה חוטי זהב אמיתי. השטיחים האוריינטליים מונים סוגים רבים, הנבדלים זה מזה בחומרים, בטכניקות ובדוגמאות. תמיר כהן, מבעלי רשת "צמר שטיחים יפים", דור שלישי למומחי שטיחים,  עושה סדר ומסביר אודות ההבדלים בין מגוון השטיחים האוריינטליים העצום הקיים בשוק.

שטיחים פרסיים
השטיחים הפרסים נחשבים מאז ומעולם לטובים ביותר. בכל עיר בפרס ניתן לזהות בקלות את מרקם הצבעים הייחודי לה, סוג הקשירה, רמת הצפיפות והדוגמאות המובדלות המאפיינות אותה. השטיחים נארגים בדרך כלל על ידי בנות השבט והנשים, חלקם נארגים במשך שנים, ולעיתים משלבים בתוכם מילות שירי אהבה או חתימות של המשפחה שעסקה במלאכת האריגה. השטיחים האיכותיים ביותר נארגים מהצמר הרך והעדין של הטלה, ומשלבים בתוך האריגה חוטי משי. ערכם של שטיחים אלה עולה עם השנים, והם נחלקים לשני סוגים - השבטיים והעירוניים.

השטיחים העירוניים
נארגים בצפיפות מאוד גבוהה, פלומת הצמר נארגת על בסיס כותנה או משי, והיא המקנה לשטיח את האיכות הגבוהה ההופכת אותו ליקר ערך. במרכז (מדליון) השטיחים העירוניים מופיעות בדרך כלל דוגמאות קלאסיות של פרחים. שטיחים אלה נארגים לרוב במידות גדולות, הם מתאימים לחללים מרווחים כמו סלון הבית, משרדים מרווחים וחללי הסבה של בתי מלון יוקרתיים. השטיחים הכפריים נארגים במהלך מסעם התמידי של השבטים הנודדים, ולכן הם מאופיינים בדוגמאות גיאומטריות גסות משהו, המעניקות להם את המראה הבלאדי השיקי והאותנטי. שטיחים אלה, בעלי רמת קשרים נמוכה יותר, נארגים בגדלים קטנים בשל כובדם במסע הנדודים, ומופיעים בצבעים חמים (אדום, חום וכחול כהה). מתאימים לעיצוב בכל סגנון, מודרני או קלאסי, לכל חלל ולכל מטרה, החל מסלון הבית ועד לחדר האמבטיה כאביזר דקורטיבי מושלם.

שטיחים אפגניים
אפגניסטן שופעת בתעשיית אריגת שטיחים המפורסמת שלה, ואלה מופיעים במבחר ענק ומרהיב ברמות איכות שונות ובצבעים אדומים ועזים. כמו בשטיחים הפרסיים, כאשר חוטי המשי ארוגים מעל חוטי הצמר, צפיפותם וערכם עולים מאוד.

שטיחי זיגלר
הזיגלר הינו שטיח פרסי שמקורו בשטיח ישן מסוף המאה התשע עשרה. שטיחים אלה מאופיינים בעיצוב של פרחים מופשטים בהשראת מעצב גרמני נודע בשם זיגלר, שעיצב במאה התשע עשרה עבור הפרסים. פלומת השטיח עשויה צמר באיכות גבוהה, ובבסיס השטיח אריגת כותנה. ייחודו של שטיח זה הינה בשיטת הקשרים הכפולה (Double Knots), המקנה לו חוזק ואיכות. שטיחי הזיגלר שמופיעים בגוונים בהירים מהווים פתרון מושלם למי שמחפש שטיח בגוונים רגועים ושקטים. שטיחי הזיגלר יכולים להגיע עד מידות של 5.8 על 3.8 מטר, וגם הם מקשטים חללים גדולים ומרשימים.

שטיחי קילים
קילים הינו שטיח באריגת יד שטוחה ללא פלומת צמר. שטיחים אלה נארגים  בתורכיה, הודו, סין, אפגניסטן, פקיסטן ואיראן. הקילים מופיעים בדוגמאות גיאומטריות בצבעים בהירים ועד לצבעים כהים מאוד. הסומק אפשר, שמקורו בעיר אפשר שבפרס, נחשב לקילים האיכותי ביותר באריגה שטוחה מצמר.

שטיחים סינים ממשי
השטיח הסיני מיוצר מצמר או ממשי עם מוטיבים הלקוחים מהאומנות הסינית כגון פרחים, או בדוגמאות פרסיות קלאסיות ברמות צפיפות שונות. סיבי המשי מקנים לשטיח נעימות ורכות והוא מתאים לאוהבי השטיחים הגדולים בעלי הנוכחות וההדר לחיפוי חללים נרחבים.

אחזקת השטיחים וניקיונם
"ניקוי ותיקון שטיחים אוריינטליים שנארגו בעבודת יד הם מלאכות למומחים בלבד. אין לחבוט בהם או להרטיבם במים אלא רק לשאוב אותם בשואב אבק ביתי", מסביר כהן. "ניקיון השטיחים משתנה משטיח לשטיח ותלוי בגורמים נוספים כגון מיקומו (בית פרטי, משרד, בית מלון) והנפשות המשתמשות בו (ילדים, בעלי חיים וכו'). באופן כללי מומלץ לשאוב את השטיח פעם-פעמיים בשבוע ולהזמין חברה מקצועית לניקוי שטיחים אחת לשנה. אנשים רבים נוהגים להפוך את השטיח על מנת לתת ללכלוך לצאת מבעד לסיבים. מנהג זה אינו פוגע בשטיח ואפילו מומלץ. מוצרים לניקוי שטיחים הנמכרים ברשתות השונות מומלצים לשטיחים סינטטיים בלבד; השימוש בהם בשטיחים העשויים מחומרים טבעיים עלול לפגוע בצבעי השטיח ואף לטשטש את הגבולות בין הגוונים. במידה והשטיח הוכתם מצרכיהם של ילדים או חיות מחמד, יש להזמין ניקוי שטיחים מקצועי במהירות האפשרית מאחר והחומציות יכולה ליצור נזק בלתי הפיך לשטיח".

אחסנת שטיחים 
"שטיחים שאינם בשימוש מומלץ לנקות באופן מקצועי טרם אחסונם ולאחר מכן לגלגלם ולאכסנם בתוך שקית ניילון עם חורים ולהוסיף לשקית נפתלין. חשוב להקפיד כי מקום האחסון יהיה יבש מאחר והלחות מזיקה לשטיח. למניעת ריחות לא נעימים של שטיחים שאוחסנו וחזרו לשימוש, רצוי לאווררם ובמידת הצורך לנקותם שוב או להיוועץ במומחה".

תיקון וחידוש
תיקון וחידוש שטיחים דורשים ידע, ניסיון וכישרון בעבודת הרסטורציה, שבה נכללים שטיחי אריגה ושטיחים מקיר לקיר. תיקונים אומנותיים מבוצעים אך ורק בידי אומנים מנוסים לתיקוני קנטים, פרנזים, תיקוני צבע לאחר הצפה, ותיקוני חורים. קיים מגוון רחב מאוד של שטיחים ולכל שטיח צורת ניקוי משלו.

שטיחים עבודת יד
יש לשאוב מאורך לאורך השטיח בלי לטייל עם השואב אבק בשטיח. אחת לשנה מומלץ לשלוח את השטיח לניקוי תעשייתי כדי לשמר את מרקם הצמר והשטיח עצמו. יש להימנע מחומרי ניקוי, המבוססים על נפט שגורם לכתמים. במידה ויש כתמים סטנדרטיים מומלץ לנקות במגבון לח ולעולם לא לשפשף בסיבובים את הכתם, אלא רק ימינה- שמאלה , למעלה – למטה, בהתאם לסיבים. אסור להגיע לפרנזים עם שואב האבק כי הם נשחקים ויש להימנע מלשים ריהוט כבד על שטיחים דקים מדי עשויים עבודת יד. לעולם לא לנסות לנקות את השטיח עם מים, כי במרבית המקרים יש אפשרות שהצבעים יגלשו אחד על השני.

שטיחים סינטטיים, שאינם עשויים מצמר
ניתן לניקוי בשאיבה חופשית ואיך שרוצים, גם על הפרנזים, כולל שימוש בחומרי ניקוי שמוכרים בחנויות.

שטיחי משי
אסור לשפשף בסיבובים ובמידה ויש כתמים, יש לפרוס את המגבון על הכתם ולתת לו מכות קלות. אם הכתם קשה מדי חייבים להזמין איש מקצועי כי בשטיחים אלו הכתם עלול להישאר לתמיד אם הטיפול לא מיידי. מותר לשאוב את השטיח, אבל לעולם לא עם שואב חובט או חזק מדי כי הוא עלול לגרום נזק לשטיח. במידה והשטיח קטן, עדיף לנער ידנית ולא לשאוב.

ההמלצות ניתנו מאת מומחי רשת 'צמר שטיחים יפים'.

שטיחי קיר עבודת יד

רשת "צמר שטיחים יפים": ראשון לציון, תל אביב, הרצליה, נתניה – פולג ורמת גן.
1-800-20-23-20 / www.tzemer.co.il

אנחנו נגיע אליך הביתה ויחד, נעזור
לך להתאים שטיח כמו כפפה ליד

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.
Close form
לתאום פגישה
paamon
       073-7599110   shapoor@tzemer.co.il     כתובת משרד ראשי: אליהו איתן 3 בית גירון, ראשון לציון
כל הזכויות שמורות לצמר שטיחים יפים - יבוא, ניקוי ותיקון שטיחים. עיצוב אתרים: סטודיו משק 8, פיתוח Wise Digital
צור
איתנו
קשר
https://www.tzemer.co.il/wp-content/uploads/2015/02/Press_1920_767_c.jpg